Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać deskorolkę

JAK WYBRAĆ DESKOROLKĘ


  Poradnik przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z deskorolką i potrzebują odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące doboru sprzętu. Pamiętajcie Skateboarding jest sportem kreatywny , więc jak będzie wyglądał wasz pierwszy set deskorolkowy i co na nim będziecie robić zależy wyłącznie od was samych.

Wybór kompletnej deskorolki

 Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z deskorolką i nie jesteś pewien lub pewna czy złapiesz zajawkę to deska kompletna jest idealnym rozwiązanie dla Ciebie. Zdecydowaną zaletą kompletu jest jego cena! oraz fakt , iż deska zawiera wszystkie potrzebne części bez konieczności jej skręcania i doboru podzespołów.Sugerując się tabelką firmy Blind Skateboards & Darkstar Skateboards komplety dobieramy do wieku osoby jeżdżącej .

Natomiast inne firmy deskorolkowe takie jak: Real , Krooked , Toy Machine , Foundation oraz Alien Workshop nie dostosowują szerokości desek do wieku osoby jeżdżącej ,więc wszystko zależy wyłącznie od ciebie .Zobacz naszą ofertę kompletnych deskorolek 

 Budowa własnej deskorolki z części

Do złorzenia własnej deski potrzebujesz :

                                                                                                    1. Deski

                                                                                                    2. Trucki (2 w komplecie )      

                                                                                                    3. Koła 4 (4 w komplecie )

                                                                                                    4. Łożyska ( 8 w komplecie po 2 do koła )

                                                                                                    5. Montażówki ( 8 śrubek i 8 nakrętek po 4 na każdy truck )

                                                                                                    6. Podkładki pod trucki ( 2 w komplecie po 1 pod każdy truck )

 Jak dobrać deck ?

 Jednym z parametrów deski , jak nie najważniejszym jest jej szerokość.Dobór deski to indywidualna sprawa na którą składa się wiele czynników jednym z nich jest rozmiar buta .Jeżeli jest początkującym riderem powinieneś lub powinnaś dobrać szerokość deski do rozmiaru buta.Posiadasz rozmiar stopy 39-43 deski 7.5"- 8.0" , natomiast 44 i większy to deski 8.0" - 8.25".Następie musisz pamiętać o tym ,iż deski wąskie łatwo wpadają w rotacje i łatwiej na nich robić flipy czy tricki techniczne na murkach , natomiast szersze deski wolniej się obracają ale są stabilniejsze przy wybiciu i lądowaniu oraz w jezdzie na kątach lub street crusingu .
                                                                                   7.5" do 8.0" - street , park , tricki techniczne na murkach                     
                                                                                   8.0" do 8.375"
 - minirampa , park , kąty , street ( większe schody ,gapy )
                                                                                   8.5" and up - vert , ( quatery , baseny ) - kąty lub street cruising
           

 

          Na jakiej desce jeździć ?

Decki występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach i szerokościach . W większości deski mają szerokości od 6.5" do 10" i wykonane są 7 warstw klonu kanadyjskiego klejonego różnymi klejami w zależności od producenta. Na jakiej desce będziesz jeździć zależy wyłącznie od twoich upodobań tzn :
jaką firmę lubisz ?
jakim skaterem się jarasz ?
lub czy dana deska ma dodatkową gwarancję !
albo jest wykonana w nowej technologi , która gwarantuje jej dłuższą żywotność i sztywność tzn nie tracenie pop'u.
Wszystkie wymiary deski podawane są w calach : 1" = 2.5cm
Szerokość którą wybiera większość rider'ów to 7.75" - 8.25" , chociaż ostatnio pojawiła się moda na szersze deski i duża grupa przerzuciła się na rozmiary 8.375", 8.43", 8.5".
Długość która mierzona jest od nosa do taila deski zawiera się w przedziale od 28"- 32,5" (71 - 81.25 cm) i zależy od szerokości .Krótsze deski to węższe i analogicznie szersze to dłuższe .
Wheelbase czyli odległość między truckami to najczęściej 13" - 15" (33 - 38 cm) - na ten parametr zwracają uwagę doświadczeni riderzy .Każda deska posiada 8 otworów montażowych na każde 4 przypada jeden truck.
Nose & Tali w większości desek jest większy nose od taila lecz zdarzają się deski zwane twin tail'ami , które mają taki sam kształt i wielkość .
Materiał deska składa się z 7 warstw z klonu kanadyjskiego , który jest najlepszym drewnem do produkcji deskorolki. Producenci stosują też dodatkowe elementy które zastępują pojedyncze warstwy w desce np: 
Impact support - almost , cliche , enjoi , blind 
P2 - Plan B 
Black Ice - Plan B 
Slick - Real 
Concave boczny profil deski , który występuje w kilku gięciach :
Full Concave - deska mocno gięta. 
Mellow Concave - większa powierzchnia płaska dla lepszej kontroli deski , później gięty profil boczny deski. 
Low Pro II Construction - Nowa !!! odsłona niskiego profilu przeprojektowana tak aby zwiąkszyć wytrzymałość & lekkość deski , wszystko to dzięki 2 nowo opracowanym sztywniejszym X-Warstwom , które w połączeniu z ekskluzywnym nowym dodatkiem kleju wolnego wzmacnia więz między warstwami bez dodawania dodatkowego ciężaru.
OBNIŻENIE ŚRODKA CIĘŻÓŚCI - Zaprojektowane przy użyciu sprawdzonej konstrukcji Low Pro  w której wykonano niewielki rocker ma nosa do tail'a, obniżając środek ciężkości dla większej kontroli i szybsze Pop. 
SZYBSZY POP - Mocniej gięty concave boczny  poprawia pokłady siły i trwałe zwiększa pop.
TRWALSZA ŻYWOTNOŚĆ DESKI - Dzięki obniżonemu środku ciężkości i zastosowaniu 2 nowych x-warstw oraz kleju wodnego bez żadnych sztuczek , bzdury
oraz ściem otrzymujesz mocniejszą lepszą deskę . 
Sprawdź naszą ofertę desek!


 Jak wybrać trucki ?

Konstrukcja trucka 

Traki składają się z dwóch metalowych części: górnej na której grind'ujemy "Hanger" i dolnej "Base plate" w której znajduje się gumka nazywana "Pivot cups".Wszystko łączy śruba zwana (kingpin) na śrubie znajdują się 2 gumki które odpowiadają za skrętność deski .Trucki występują w 2 wysokościach High & Low przy doborze wysokości traków kierujemy się wielkością kół ( od rozmiaru 53 kupujemy trucki high ).Traki występują w różnych rozmiarach wielkościach które przypisane są do rozmiaru deski i zależą od firmy produkującej ten produkt :Sprawdź naszą ofertę trucków!
 

Jak wybrać kółka?

 Koła wykonane są poliuretanu i występują w różnych szerokościach , wielkościach i twardościach.Mamy 3 podstawowe szerokości:
 slim - koła wąskie łatwo wpadają w rotację i najczęściej kupują je osoby które robią triki techniczne , flipy .
 classic - średnia szerokość najbardziej uniwersalna .
 conical - szeroka powierzchnia jezdna doskonałe na street lub pool .
Koła mają także różną twardość :
78A - 87A - miękkie koła przeznaczone do cruiser'ów lub longboard'ów .
95A - twardsze spotykane w deskorolkach kompletnych .Zapewniają większą przyczepność i wybaczają błędy początkującym riderom .
99A - Dobra prędkość i przyczepność. Idealne na ulicę, skate park, rampę i basen. Dobrze zachowują się na chropowatych powierzchniach.
101A - Najczęściej produkowane i spotykane koła.
83B = 104A - Najtwardsze koła do deski na których łatwiej dokręcić tricki lub wykonać power slide.

Wielkość kół ( średnica ) mierzona jest w (mm) . Większość skaterów kupuje wielkość 50-53 mm to najbardziej uniwersalne rozmiary , oczywiście mniejsze na gładkie powierzchnie : park , beton itd. natomiast większe street .Pamiętajmy im większe koła tym deska cięższa ale koła pokonują nierówności terenu i szbciej nabierają prędkości : street , vert , pool. Średnica kół dla takiej jazdy to 54 - 58 mm . Wszystkie większe to cruising & longboard .Sprawdź naszą ofertę kół !

Jakie Wybrać łożyska ?

Wszystkie łożyska posiadają wskaźnik ABEC , którm kierujemy się przy ich doborze. Im większy symbol przy wskaźniku abec tym łożyska jest szybsze ale to nie oznacza , że lepsze .Następnie zwracamy uwagę na cenę produktu w tm przypadku jest to dość istotne , ponieważ droższe łożyska wykonane są z lepszych komponentów i materiałów , które zapewniają większą szczelność , szybkość - mniejsze tarcie i dłuższą żywotność łożyska.

Podkładki pod truck . Czy je stosować ?

Podkładka to najczęściej plastikowy prostokąt , który tłumi drgania podczas jazdy , która staje się stabilniejsza i bardziej płynna , wpływa na wysokość trucka do którego możemy założyć większe koła .Nie są niezbędne , nie powodują ,że twój deck będzie bardziej wytrzymały - mit. Różnią się między sobą kolorem wzorem firmą i mają jeden parametr wspólny - wielkość i większe koła chcesz założyć tym użyjesz większych podkładek.Wielkość podkładek podawana jest w calach. 
podkładki 1/8"
podkładki 1/4"
podkładki 1/2"

Montażówki . Jak je dobrać ? 

Mocują traka do decka jest to zestaw 8 śrub i nakrętek .Występują w różnych kolorach , wielkościach i dwóch kształtach krzyżak lub imbus. W niektórych zestawach jedna śruba lub 2 mogą się różnić kolorem przykręcamy je w miejscu dla nas istotny tak aby odróżnić noes od taila .Długości Montażówek podawana jest w calach i dobieramy ją pod rozmiar podkładki :
Śruby 7/8" lub 1"- nie używaj podkładek
Śruby 1 1/8" - podkładki 1/8"
Śruby 1 1/4" - podkładki 1/4"
Śruby 1 1/2" - podkładki 1/2"
Sprawdź naszą ofertę Montażówek !

Papier do deski - Grip Tape . Jaki wybrać ?

Grip'y różnią się ziarnistością , kolorem , ewentualnym nadrukami .Pamiętaj im bardziej szorstki grip tym szybciej zetrze twoje buty ale będzie wolniej się wycierał, więc posłuży Ci na dłużej . Papier sprzedawany jest w arkuszach 9" x 33" lub z rolki , wybór odpowiedniego papieru zależy od Ciebie . Jeżeli doczytałeś nasze wskazówki do końca - BRAWO , GRATULUJEMY !! Teraz jesteś gotowy na wybór swojej pierwszej deski ;-)  Sprawdź naszą ofertę Grip'ów !

Jeżeli masz pytanie ? Kontaktuj się na :
e-mail: info@monument.pl lub - Facebook Messenger (tutaj odpowiemy najszybciej) .
lub po prostu zadzwoń T:817184880 
  
Dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu!
Życzymy udanych zakupów i zapraszamy ponownie!

Załoga sklepu internetowego www.monument.pl


 

 

 

 

 

pixel